Complete WNC High School Football Schedule

THURSDAY, AUG. 17 

Murphy vs. Pisgah at Western Carolina University, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, AUG. 18 

McDowell at R-S Central 

Franklin at Asheville 

Owen at Enka 

Mitchell at Erwin 

Cherokee at North Buncombe 

Southern Durham at Reynolds 

Roberson at Watauga 

Madison at West Henderson 

Mountain Heritage at Brevard 

Andrews at Smoky Mountain 

North Henderson at Hendersonville 

Ashe County at Avery County 

Chase at Polk County 

North Georgia (Ga.) at Robbinsville 

East Henderson at Rosman 

Tuscola at Swain County 

Hayesville at Towns County (Ga.) 

SATURDAY, AUG. 19 

Christian Academy of Knoxville (Tenn.) at Christ School, 6 p.m. 

THURSDAY, AUG. 24 

Erwin at Mountain Heritage, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, AUG. 25 

Avery County at McDowell 

North Buncombe at Madison 

Enka at Pisgah 

Shelby Crest at Roberson 

Reynolds at Shelby 

Hendersonville at West Henderson 

Asheville at Webb (Tenn.) 

Rosman at Brevard 

East Henderson at North Henderson 

Murphy at Franklin 

Cannon School at Mitchell 

Tellico Plains (Tenn.) at Andrews 

Cherokee at Choctaw Central (Miss.) 

Copper Basin (Tenn.) at Hayesville 

Smoky Mountain at Swain County 

SATURDAY, AUG. 26 

Carolina Gladiators at Rabun Gap (Ga.), 1 p.m. 

Christ the King at Asheville School, 4 p.m. 

THURSDAY, AUG. 31 

Robbinsville at Enka, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, SEPT. 1 

Patton at McDowell 

Roberson at Kings Mountain 

Asheville at North Davidson 

Swain County at North Henderson 

Reynolds at Owen 

Pisgah at Tuscola 

Draughn at Brevard 

West Henderson at East Henderson 

Rabun Gap (Ga.) at Franklin 

Charlotte Christian at Hendersonville 

North Buncombe at Smoky Mountain 

Watauga at Avery County 

Rosman at Madison 

Trinity Academy (Tenn.) at Mitchell 

Mountain Heritage at Salisbury 

R-S Central at Polk County 

Carolina Gladiators at Andrews 

Union County at Hayesville 

Greenwood (S.C.) Raptors at Murphy 

Heathwood Hall (S.C.) at Christ School, 7 p.m. 

THURSDAY, SEPT. 7 

West Henderson at North Buncombe*, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, SEPT. 8 

Mitchell at McDowell 

Roberson at Asheville* 

Erwin at Reynolds* 

Enka at Tuscola* 

East Henderson at Chase 

Swain County at Franklin 

Owen at Hendersonville 

R-S Central at Pisgah 

Polk County at Landrum (S.C.) 

Brevard at Madison 

Avery County at Cloudland (Tenn.) 

Asheville School at Cherokee 

Carolina Wildcats (S.C.) at Hayesville 

Murphy at North Georgia (Ga.) Falcons 

Mountain Heritage at Rosman 

Christ School at Robbinsville 

Andrews at Union County (Ga.) 

Hickory Hawks at Carolina Gladiators 

THURSDAY, SEPT. 14 

Smoky Mountain at Cherokee, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, SEPT. 15 

Reynolds at Enka* 

Asheville at Erwin* 

Tuscola at North Henderson* 

North Buncombe at Roberson* 

Hendersonville at Burns 

Pisgah at Greeneville (Tenn.) 

Owen at Brevard 

Avery County at Draughn 

Carolina Wildcats (S.C.) at Mitchell 

Hayesville at Mountain Heritage 

East Henderson at Polk County 

Andrews at Fannin County (Ga.) 

Gilmer County (Ga.) at Murphy 

Rabun Gap (Ga.) at Robbinsville 

Trinity Academy (Tenn.) at Rosman 

Carolina Wildcats (S.C.) at Asheville School, 4:30 p.m. 

Carolina Gladiators at Hickory Grove Christian, 7 p.m. 

FRIDAY, SEPT. 22 

Hickory at McDowell* 

Enka at Asheville* 

Erwin at North Buncombe* 

North Henderson at Reynolds* 

Roberson at West Henderson* 

Smoky Mountain at Tuscola 

Brevard at Chase 

Madison at East Henderson 

Mountain Heritage at Hendersonville 

Franklin at Owen 

Polk County at Pisgah 

Mitchell at R-S Central 

Rosman at Andrews* 

Swain County at Hayesville* 

Robbinsville at Murphy* 

Carolina Gladiators at Cherokee 

SouthLake Christian at Christ School, 7 p.m. 

Asheville School at Statesville Christian, 7 p.m. 

THURSDAY, SEPT. 28 

Reynolds at Tuscola*, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, SEPT. 29 

McDowell at St. Stephens* 

North Buncombe at Enka* 

West Henderson at Erwin* 

Asheville at North Henderson* 

Carolina Wildcats (S.C.) at Franklin 

Madison at Smoky Mountain 

Chase at Avery County 

Polk County at East Rutherford 

Murphy at Andrews* 

Robbinsville at Rosman* 

Cherokee at Swain County* 

Asheville School at Hickory Christian*, 7 p.m. 

Christ School at Victory Christian*, 7 p.m. 

SATURDAY, SEPT. 30 

Camden Military Academy (S.C.) at Carolina Gladiators 

FRIDAY, OCT. 6 

South Caldwell at McDowell* 

Tuscola at Asheville* 

North Henderson at North Buncombe* 

Erwin at Roberson* 

Enka at West Henderson* 

East Henderson at Brevard* 

Franklin at Hendersonville* 

Smoky Mountain at Pisgah* 

Avery County at Madison* 

Mitchell at Mountain Heritage* 

Polk County at Owen* 

Rosman at Cherokee* 

Hayesville at Robbinsville* 

Andrews at Swain County* 

Metrolina Christian at Asheville School*, 4:30 p.m. 

Rabun Gap (Ga.) at Christ School*, 7 p.m. 

Carolina Gladiators at Carolina Wildcats (S.C.) 

THURSDAY, OCT. 12 

West Henderson at North Henderson*, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, OCT. 13 

McDowell at Alexander Central* 

Roberson at Enka* 

Asheville at Reynolds* 

North Buncombe at Tuscola* 

Pisgah at East Henderson* 

Brevard at Franklin* 

Hendersonville at Smoky Mountain* 

Polk County at Avery County* 

Madison at Mitchell* 

Owen at Mountain Heritage* 

Cherokee at Andrews* 

Hayesville at Murphy* 

Swain County at Rosman* 

Robbinsville vs. Hickory Hawks at Lenoir-Rhyne 

Christ School at Charlotte Latin, 7 p.m. 

SATURDAY, OCT. 14 

Asheville School at Rabun Gap (Ga.)*, 2 p.m. 

Carolina Gladiators at Greenwood Raptors (S.C.) 

THURSDAY, OCT. 19 

Mitchell at Polk County*, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, OCT. 20 

McDowell at Watauga* 

Enka at Erwin* 

Reynolds at North Buncombe* 

North Henderson at Roberson* 

Tuscola at West Henderson* 

Smoky Mountain at Brevard* 

East Henderson at Franklin* 

Pisgah at Hendersonville* 

Owen at Avery County* 

Mountain Heritage at Madison* 

Robbinsville at Cherokee* 

Andrews at Hayesville* 

Murphy at Swain County* 

Victory Christian at Asheville School*, 4:30 p.m. 

Charlotte Providence Day at Christ School, 7 p.m. 

Carolina Gladiators at Anderson Cavaliers (S.C.) 

THURSDAY, OCT. 26 

Madison at Owen*, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, OCT. 27 

West Caldwell at McDowell* 

North Buncombe at Asheville* 

Erwin at North Henderson* 

West Henderson at Reynolds* 

Roberson at Tuscola* 

Smoky Mountain at East Henderson* 

Brevard at Hendersonville* 

Franklin at Pisgah* 

Avery County at Mitchell* 

Polk County at Mountain Heritage* 

Rosman at Murphy* 

Cherokee at Hayesville* 

Swain County at Robbinsville* 

Carolina Gladiators at Trinity Academy (Tenn.) 

SATURDAY, OCT. 28 

Christ School at Asheville School*, 2 p.m. 

THURSDAY, NOV. 2 

Hendersonville at East Henderson*, 7 p.m. (WMYA-TV) 

FRIDAY, NOV. 3 

Freedom at McDowell* 

North Henderson at Enka* 

Tuscola at Erwin* 

Reynolds at Roberson* 

Asheville at West Henderson* 

Brevard at Pisgah* 

Franklin at Smoky Mountain* 

Mountain Heritage at Avery County* 

Mitchell at Owen* 

Madison at Polk County* 

Murphy at Cherokee* 

Andrews at Robbinsville* 

Hayesville at Rosman* 

Swain County at Hickory Hawks 

First round of NCISAA playoffs 

FRIDAY, NOV. 10 

First round of NCHSAA playoffs 

 

Sharon Green

Sharon Green

Want to know more about Sharon Green? Get their official bio, social pages & articles on 99.9 Kiss Country! Read more

title

Content Goes Here